BYGGESTED I SKOVEN

Her kan du finde årets byggested i skoven - http://www.molleasejladsen.dk/byggested

Kom og se Mølleåsejladsen

Mølleåsejladsen 2016 finder sted lørdag den 27. august 2016 med start fra Lyngby Mølle kl. 12.30.

De unge hold (Spejderklassen) sejler fra Lyngby Mølle til Nymølle med efterfølgende præmieoverrækkelse kl. 16.00. De øvrige hold sejler hele vejen til Rådvad. Rådvadposten lukker kl. 17.30. Herefter går turen til Colleruphus med gallamiddag og præmieoverrækkelse.

Læs mere tilskuer information

Læs mere om Mølleåsejladsen.

Skal du med i 2016?

Starten går lørdag d. 27. august 2016, ved Lyngby mølle

Vil du være med på Mølleåen i august?

Vinder klasse E 2012

  • Du skal kunne bygge en båd selv
  • Du har mod på at sejle 7,5 km
  • Du har en makker, som er lige så van(d)vittig
  • Du skal være 12-15 år for at sejle i Spejderklasssen
  • Du kan deltage i de øvrige klasser, når du er fyldt 16 år

Tilmeldinger 2016

Opdateret 24. august 2016, kl. 22:00

Deltagere i Mølleåsejladsen 2016



A-klassen (Spejder - alle): 86 deltagere i 30 både
'Fredes tøserrr' (2) fra Frederikslund
'Anja og Jan' (2) fra Alugod
'Lockness' (2) fra Orion
'Kutter Karstens Helte' (3) fra Orion
'Ann Tenna og Karen Tæne' (2) fra Orion 
'kakuna rattata' (3) fra Orion
'Plop 2' (2) fra Frederikslund
'kano klovnerne' (2) fra Skovgruppen
'Fredensborg' (4) fra Fredensborg
'De Hurtige Skildpadde R' (3) fra Frederikslund
 'Seje Blege Rejer' (2) fra Alugod
'PPP' (4) fra Skovgruppen
'Kontiki 16' (3) fra 1. Klampenborg
'Vi har ingen redningsbåd' (3) fra Kong Svend
'Redningsbåden Rolf' (2) fra Kong Svend
'Fisken' (4) fra Alugod
'Vandhundene' (3) fra Skovgruppen
'Fres 1' (2) fra 1. Frederikssund
'Fres 2' (2) fra 1. Frederikssund
'Skovtoftes søsyge søndagsbilister' (4) fra Skovtofte
'Kontiki' (2) fra 1. Gjentofte
'Axis' (3) fra Jon Litle Sø
'Kudu' (3) fra Jon Litle Sø
'Bagsværd Trop' (2) fra Bagsværd
'Juan' (4) fra 1. Klampenborg
'Pindebrænde 2.0' (4) fra 1. Klampenborg
'ØHHH' (4) fra FDF K26 Husum
'Unicorns' (3) fra 1. Klampenborg
'Dumme Ugler' (4) fra MorescoSpejderne
'Pine' (3) fra MorescoSpejderne

 



B-klassen (Senior - pige/mix): 20 deltagere i 10 både (2 i hver båd)
'Waterspoonbodyhots fra' Klan Frigg
'Legenden og Tullepigen aka. AD magnolia' fra 3. Silkeborg
'Alugod Sejler' fra Alugod
'Team Colleruphus' fra Bellahøj 21st Barking
'Badetrunterne ' fra Hammermølle
'Skipper Henriksen' fra Alugod
'I hot The prins Henning' fra 1. Holte
'Brøggerbåden' fra Alugod
'Lurendrejerne 2.0' fra 1. Holte
'Hold Tæt' fra Alugod



C-klassen (Senior - drenge): 18 deltagere i 9 både (2 i hver båd)
'JC more like taber' fra Klan Flex/Bent byg gruppe
'Lapdyr' fra Birkeklan
'Klan Hans' fra Ballerup Gruppe
'Usain Båd ' fra Hammermølle
'SS Tonni' fra 1. Lillerød
'Svineridderne' fra Klan Svineridderne
'#justgirlythings' fra 1. Lillerød
'Warcraft tres' fra #PJT
'mølleåens skræk' fra Fortunen
 


D- klassen (Rover - pige/mix): 14 deltagere i 7 både (2 i hver båd)
'Team Mega Finn' fra Alugod
'Birkeknasten' fra Birkegruppen
'Den synkende skude' fra Alugod
'Team Din Leder?' fra Korpsledelsen
'Hajhatten' fra Virum
'De gode gamle asere' fra Alugod
'Haralds Røde Racer' fra Kong Svend


E-klassen (Rover - drenge): 20 deltagere i 10 både (2 i hver båd)
'Team Det Er Altså En Presenning' fra Danmarks Raske Ungdom, Kgs. Lyngby
'Team Alugod' fra Alugod
'86' fra Alugod
'2Jyder' fra 1. Holte
'Monkey Monkey Monkey' fra Alugod
'Nede Mette' fra Geels
'i ryggen' fra Alugod
'Boaty McBoatface' fra Alugod
'Bagsværd TL' fra Bagsværd
'De gamle mænd og havet' fra Alugod


F-klassen (Old Boys - alle): 21 deltagere i 5 både
'Sjaktourbo'(2) fra2. Bagsværd
'Mølleåens team Loverboys' (2) fra ...
'Pandekagebåden nr 200' (8) fra ...
'Team dum-smart' (2) fra 2. Herlev
'Asterix og Obelix på togt' (7) fra 1. Holte


Tallene i parentes er antal deltagere på båden. Der skal være mindst to deltager på hver båd før tilmeldingen er gældende.

 
 

Tak for støtten til

Præmie sponsor

 Præmierne er sponseret af Spejdersport i Lyngby

Bus sponsor

 

Bussen er sponseret af FCN